Liptovský lysko

Medzi chovateľmi králikov je viac plemien ktoré sa na rôznych výstavách objavujú v neveľkom počte. Medzi nich patrí jedno z  najmladších slovenských plemien - Liptovský Lysko. Už v roku 1975 skrsla v hlave chovateľa Červeňa Jozefa z Vitališoviec myšlienka na vyšľachtenie nového plemená. Skúsenosti, ktoré mal ešte z čias keď choval Nemecké obrovité strakáče, chcel využiť na vyšľachtenie nového plemená ktoré by vynikalo nezvyčajnou kresbou.

Ako väčšina začiatkov aj táto nebola spočiatku ľahká. Najprv sa pokúsil vzájomným krížením Činčily veľkej a Holandského čierneho dosiahnuť základ novo šľachtenia ktorý by bol začiatkom vzniku nového plemená. Keďže bol problém splniť niektoré kritéria štandardu lebo základné kríženie viedlo k rôznym farebným mutáciám pri ktorých nebolo možné ustáliť jednotný farebný raz musel ísť inou cestou. Po počiatočných neúspechoch a sklamaniach keď mu poradily aj priatelia z radov chovateľov a posudzovateľov začala nová éra šľachtenia.

V roku 1993 mu bola králikárskou komisiou schválená žiadosť o novošľachtenie. Ďalšie štyri roky neúspechov a sklamaní až kým sa mu nedostala do rúk odborná literatúra - ,,Kralikárská genetika"od popredného odborníka na genetiku králikov Jaroslava Fingerlanda. Kto tu knihu pozná môže smelo povedať, že je to biblia genetiky. Po preštudovaní odborných článkov z knihy sa to rozbehlo správnou cestou. Následne boli zaradené do vzájomného kríženia plemeno Viedenský divo sfarbený a Holandský divo sfarbený. Celý dlhý čas až do konečného uznania bolo potrebné mať veľa trpezlivosti a pochopenia a nehovoriac o finančných prostriedkoch. Pritom všetkom bolo treba navrhnúť štandard podľa ktorého sa postupovalo v šľachtení a v prípadných zmenách kde mu bol veľkým pomocníkom garant chovu Peter Belko a nemožno zabudnúť na Jána Benku taktiež garanta chovu.

Národná výstava hospodárskych zvierat v Nitre 2005 bola pre p. Červeňa významná. Bolo vystavených 36 zvierat od piatich chovateľov a dve čestné ceny priateľa Sochoňa a Červeňa. Nakoľko bol dostatočný počet králikov hodnotených ako Novinka nádejná a veľmi nádejná bol Liptovský Lysko uznaný ako nové plemeno v divokom sfarbení.

Medzi prvými ktorí okrem šľachtiteľa začali s chovom Liptovského Lyska boli: M. Bartoněk,J. Socháň, J. Dankovič, M. Hrnčiar, K. Jančuška, Ing. J. Švec, M. Trnovský, L. Záhradník, V. Vereš, J. Varga. Za tak krátku dobu existencie plemená už získal množstvo ocenení na výstavách národných či oblastných.

V roku 2008 pribudol k tradičnému divokosfarbenému razu v poradí druhý, a to divokomodrý. Už počas šľachtenia liptovského lyska divokosfarbeného  vychádzali králiky, ktoré mali farbu podobnú modrodivej, a tak sa rozhodol Jozef Červeň že vyšľachti nový farebný raz. V priebehu troch rokov vzájomným krížením liptovského lyska divokosfarbeného a viedenského divokomodrého dosiahol ustálenu kresbu, hmotnosť, tvar a typ. V roku 2008 ich vystavil na národnej výstave o tom, že boli na vysokej úrovni svedči titul Šampión SR.

Celoštátna výstava zvierat Nitra 2012 - kde bolo prihlásených 12 zvierat v bodovom rozmedzí 92 až 94,5b. Je to poradí tretí farebný ráz chovateľa Jozefa Červeňa a to čierny. Tento farebný ráz bol uznaný a zaradený do  štandardu.

Ďalší farebný ráz tohto plemená je Liptovský Lysko činčilový. V roku 2012 ÚOK králikarska schválila výskumný chov Antonovi Slebodníkovi z Levoče. A neskôr bol aj uznaný.

20.apríla 2013 v Lipt. Mikuláši - založenie klubu chovateľov Liptovského Lyska.

V roku 2013 pribudli ďalšie výskumné chovy na farebný raz Liptovský Lysko modrý ,a to členom klubu, Jozefovi Červeňovi z Vitališoviec a Ivanovi Lacovi z Likavky. Liptovský lysko modrý je už tiež uznaný.

                  

                           4,-5.októbra 2014 sa v Jamníku konala I.klubová výstava králikov Liptovského Lyska.





zdroj : https://www.klubll.wbl.sk/Historia.html


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky